2010. augusztus 29., vasárnap

Brompton


Londonban sokan bringáznak, és sokan használják a legendás, összehajtható Bromptont. Ez az itteniek sajátos bringája, kis kerekekkel, magasra állított, gyönyörű bőrüléssel, dizájnos, csak Bromptonra gyártott kiegészítőkkel.


A Waterloo vasútállomáson gyakran látok ilyet, többnyire öltönyös pasasok alatt. A Brompton azért roppant praktikus, mert néhány mozdulattal kicsire összehajtható, és ha beértél vele az irodába, akkor csak a válladra veszed, mint a laptoptáskát, és fent berakod az asztal alá. Így nem kell aggódnod hogy ellopják.
Egyébként méregdrága, és 70-80 kg felett már úgy néz ki rajta a gazdája, mint majom a köszörűkövön. De mindettől függetlenül rettentően tetszik nekem.

Lecsó

Pár napja Henriknél, a termtud. múzeumban dolgozó barátomnál vacsoráztam. Lecsót főztünk, és leöblítettük egy üveg dél-afrikai borral, amit a lakása melletti töröknél szereztünk.

Remek volt. Füstös hangulatú kocsmákba illő jazzt hallgattunk, és kis híján felpattintottuk az ereinket, azon szomorkodva, hogy ilyen nyüzsgő metropolisban, mint London, a tízmillióból, kb. 9.900.000 magányos, depressziós, unatkozó, elégedetlen ember él. Kallódó fiatalok, akik isznak, lövik magukat, vagy idióta dolgokat tesznek a "barátaik" kedvéért. Középkorúak, akik güriznek látástól vakulásig, hogy még többet fogyaszthassanak, és magukra maradt idősek, akiknek a halálát hetekkel később, a szag miatt észlelik csupán a szomszédok.

Szétcincáltuk, és kielemeztük a jelenséget, és elégedetten állapítottuk meg, hogy nekünk ugyan nincs Blackberry-nk, Audink, de még egy Brompton biciklink sem, mégis mennyivel jobb nekünk.

Henrik egyébként szociológus, most csupán átmenetileg dolgozik dinoszauruszporolóként. Mindig örömmel veti magát a társadalmi-szociológiai problémák elemzésébe néhány pohár bor után. Én pedig ki vagyok éhezve az olyan társaságra, akivel lehet a felszínes dolgokon kívül másról is beszélni. Úgyhogy remekül szórakoztunk.

A fiúk


A képen a fiúk, akikkel különösen jóban voltam az osztálytársaim közül. Sho, a japán fiú már Barcelonában van, ott csinálja az MBA-t. A hatalmas fekete srác Eyma, az Elefántcsontpartról. Egy bankban pénzügyes középvezető, és ránézésre tényleg olyan robosztus alkat, mint amilyennek a néger rabszolgákat ábrázolják a filmekben. Középen a tanárom, Andy, aki valójában, Andrzej.

Avatar

Tegnap újra elmerészkedtem a Wimbledoni moziba, ezúttal vendégként, a barátnőm iráni férjével, Mehdivel. Húúúú. Én nem láttam korábban az Avatárt, és nem tudom, hogy ez a felújított verzió mennyiben különbözik a korábbitól, de tényleg elementáris élmény volt három dimenziós moziban látni ezt a sci-fi tündérmesét.


A film után, éjfélkor még elmentünk Mehdi török barátainak a vendéglőjébe egy kebabért. Nem akartam udvariatlan lenni, hogy nem eszek velük, úgyhogy ettem. De rosszul voltam egész éjszaka. A többnyire kikoplalt gyomromba éjjel egykor leküldtem egy keleti fűszerekkel erősen átitatott fél bárányt, fél kiló hagymával, chillivel, és egyéb zöldségekkel. Nagyon finom volt, de körülbelül olyan érzés, mintha sziklát nyeltem volna. Még hajnali négykor is ébren forgolódtam, annyira fájt tőle a hasam. Jó lett volna egy pávatollal megszabadulni tőle. De pávatoll nem volt. Úgyhogy feldolgoztam.:-)

Ja, nem a képen látható bárányt ettem meg. Ő Shaun, the Sheep, a gyerekek kedvenc mesehőse.

Barátom, William

Ha már szóba kerültek az egykori angliai kalandjaim, mesélek egy kicsit a másik barátomról, Williamról. Henry, a mosolygós porszívó mellett ő volt a másik jóbarátom, meg az etióp szakács, Jumbó, és a dél-koreai egyetemista, Issu. Velük dolgoztam takarítóként egy emeleten.

Ágyat húztunk, porszívóztunk, és WC-ket sikáltunk ragyogóra, miközben halálra röhögtük magunkat.

William pont úgy nézett ki, mint a színész Robin Williams. Borzasztóan örültem, hogy vele fogok dolgozni, mert nagyon tetszett nekem.

Néhány nap alatt azonban kiderült, hogy hiába tetszik, ez a William bizony homokosabb, mint a Szahara. Piercinget viselt a mellbimbójában, ami rendszeresen beakadt a fémvázas emeleteságyak fémvázába, amikor a felső ágyakon cserélt ágyneműt, és egy necctrikós kamionos pasas volt a barátja. :-)

Ennek ellenére,jóbarátok lettünk, együtt dolgoztunk, főztünk, ettünk-ittunk és laktunk.

Barátom, Henry


Ez itt Henry, a szigetországi porszívó. Nagyon szeretem, hogy piros és ilyen mosolygós. Amikor tizenegynéhány évvel ezelőtt kamionstoppal, szerelmi bánattól sújtva először megérkeztem Nagy-Britanniába, és nyelvtudás híján is sikeresen átmosolyogtam magam a bevándorlási hivatal szúros szemű hivatalnokain, Henry volt itt az első barátom.

Egy Youth Hostelben voltam szobalány, ill. takarító. Henryt mindenhová húztam- vontam, vittem magammal, és beszélgettem is vele néha, ő pedig helyeslően intett egyet az ormányával.

2010. augusztus 23., hétfő

Cyberdog


Sok másik között a következő döbbenetes üzlet, ahová nem is mertem bemenni a Cyberdog, amelyet a Camnden Town egyik régi vásárcsarnokában, két sok emelet magasságú, villogó szemű robot őriz. Bentről fülsértő, sikító gépzene, és villódzó fények, villódzó színű ruhákkal. Tényleg olyan, mintha egy másik univerzumba lépnél.

Gótikus loliták


Egy újabb, vagy csak nekem új divatőrülettel találkoztam a Camden Townban, ami egykor hírhedt piroslámpás negyed volt. Ma is tele van különös figurákkal, drogosokkal, meg nem értett művészekkel, punkokkal, élőzenés kocsmákkal, elképesztő holmikat árustó ruhaboltokkal.


Van itt egy üzlet, amit úgy hívnak hogy Dark Side. A Gothic lolita kellékek legfontosabb beszerzési helye.

Viktoriánus korból merített elemekkel, többnyire fekete vagy bíborszínű, gazdagon díszítet ruhákat, fűzőket, köpönyegeket árusítanak, horror magas sarkú csizmákkal, külön tekintettel a lábbeli fetisisztákra.

2010. augusztus 21., szombat

Seggrészeg

Még néhány kifejezés, ami nem tartozik a szigorúan vett üzleti angol keretei közé:
Rat-arsed, azaz seggrészeg. Gyakrabban használt kifejezéssel élve plastered.

Soft-drink. Vigyázat, ha ezt kérsz, nem könnyű alkoholos, hanem könnyű alkoholmentes italt kapsz.

Draught - csapolt
Lager - világos
Bitter - kesernyés, alacsony alkoholtartalmú, állítólag üdítő hatású sör, bár melyik nem az?
Stout - angol, ír eredetű, testes barna sör.

Spend a penny


Ha finomak és angolosak akarunk lenni, akkor ahelyett,hogy: I'm going to the toilet, pláne going to piss!, azt mondjunk hogy:

I'm just going to spend a penny. Elmegyek mosdóba.

Abból az időből származó kifejezés, amikor még fizetni kellett a nyilvános WC-kért néhány pennyt. Sok helyett még most is kell. 20-at. Másutt viszont ingyen van, mint pl. a Sohoban az utcai nyilvános WC-k, amit csak a fiúk tudnak használni.

Amikor először láttam ilyet, teljesen kiakadtam, hogy hogy a fenében lehet az utcán, mindenki szeme láttára pisilni. Most már nem lepődöm meg az ilyesmin.

Milliós állás a WWF-nél

A WWF UK, számtalan pozíciót hirdet, köztük egy Fundrasing Managerit is. Neeem, mielőtt felmerülne a gyanú, nem azért nézegettem, mert ide akarok jönni, hanem mert álláshirdetést kellett írnom házi feladatként.

Szóval Fundrasing Managert keresnek, egy három hónapos kampányidőszakra, magánadománygyűjtésre. Feladatok: telemarketing kampány, és DM kampány irányítása, ügynökségekkel való kapcsolattartás, büdzsé felügyelete, stb. Rutinfeladatok.

Bér: 23.000 Font
Ez forintban 8.050.000. Majdnem a lakásom teljes ára. De a hab a tejetejére még csak most jön.

Amikor a barátnőm meglátta, teljesen kiakadt, hogy úúúúristen! Ez ezekért a feladatokért nagyon rossz fizetés. Ennél még ő is többet keres részmunkaidős recepciósként a Gazpromnál, ahol a bére fölé még kap egy vaskos egészségbiztosítási hozzájárulást, évi egy-két családi wellnesshétvégét, puccos éttermekben zajló céges vacsorákat, ahol a pincérek meghatározott koreográfia alapján vezényszóra, egyszerre teszik az ételt a vendégek elé, + egy vaskos negyed-fél évi fizetését felölelő bónuszt.

Szóval a WWF itt is szarul fizet. De mi ez a gyenge fizetés, az otthoni béremhez képest, ahol nagyobb felelősséggel, komolyabb és összetettebb feladatokat kell ellátnom? Kb. 14-szerese.

Ez nem kimondottan erősíti lelkesedésemet, hogy otthon maradjak, és hogy egyáltalán kitartsak a WWF és a civil szektor mellett.


Álláshirdetések itt, ha vkit esetleg érdekel.

2010. augusztus 20., péntek

Sabeszdekli csitcsattal rogzitve

Orakozi szunetben, gyorsan papirra vetem mit lattam ma a metron idefele jovet. Bocs az ekezetek hianya miatt, de nem talalom hol lehet atallitani az iskolaban talalhato gepeket. Szoval a mozgolepcson, lefele menet egy rendkivuli fejtetore lattam, ami egy otvenes evei derekan levo pasashoz tartozott. Oltonyt, hajszalcsikos inget, nyakkendot, mandzsettagombot viselt, es laptoptaska volt az oldalan. A feje tetejen, a divatosan rovidre nyirt, suru, makos hajan egy horgolt, kis fekete sabeszdekli volt rogzitve ket fenyes, ezutszinu csittcsattal.

Annyira tetszett, hogy utanamentem, hogy orvul lefotozzam a telefonommal, de mire ezen a hulye Blackberry-n megtalalam a megfelelo opciot, mar reg felszallt a beerkezo vonatra.

2010. augusztus 17., kedd

Önéletrajz és állásinterjú a briteknél

Megosztok veletek néhány érdekességet abból amit ma tanultam.

Ma állásinterjúra kellett mennünk egymáshoz. Mindenki kapott valamilyen szerepet: jelentkező, szemét interjúztató (bad cop), kedves interjúztató (good cop) stb., amit kis csoportokban el kellett játszanunk, miközben a tanár cirkált közöttünk, fülelt és jegyzetelt.

Hát roppant tanulságos volt, de kezdjük az elején.

Önéletrajz

Angliában úgy általában, de még a kimondottan kvalifikált pozíciók esetében is igaz, hogy leszarják az iskolai végzettségeidet. Lehetsz MBA-s hiperdoktor is, az sem érdekel itt senkit. Nem írják bele az álláshirdetésekbe, nem szabad rá sok szót vesztegetni az önéletrajzban, és nem kérdezi tőled senki az állásinterjúk során.

Mi érdekli akkor őket? Leginkább az, hogy milyen típusú ember vagy, és milyen tapasztalatokat szereztél eddig. Úgy vannak vele, hogy a személyiségjegyeken kívül minden más megtanulható.

Annak például, hogy a hobbijaidnál miket tüntetsz fel, sokkal nagyobb figyelmet szentelnek, mint a diplomáidnak. Mondok egy példát.

Andy elhozta néhány általa felvett, korombeli beosztottja önéletrajzát esettanulmánynak. A sales-es gyereknél (fiatalabb nálam egy évvel, és egy nagyvállalatnál regionális sales igazgató :-( ) pl. be volt írva, hogy X évig rögbicsapat vezető volt iskoláskorában, ebből Andy arra következtetett, hogy jó vezető, de képes csapatban dolgozni. Teniszezik, azaz képes a célra összpontosítani. Úszóversenyt nyert gyerekkorában, azaz képes teljesíteni nagy nyomás alatt is stb.

Azt tanácsolta, hogy ha nem is sportolunk semmit az égvilágon, akkor is írjunk be oda valamit. Aktív test, aktív szellem alapon. :-) De ne extrém sportot, mert akkor a munkáltató rögtön arra fog számítani, hogy az első hétek kitörjük a nyakunkat, ő meg fizetheti utánunk a betegbiztosítást, ami itt nem csekély összeg.

Személyiségjegyek

No, ez az ami a legeslegjobban érdekli őket! Azt kell beleírni, rögtön a fejlécbe, hogy szerinted te milyen vagy: jó vezető, önálló, kockázatvállaló, vagy alkalmazkodó, csapatjátékos, beszédes, barátkozó, elmélyült, precíz, stb.


U.S.P

Ezt kell belefoglalni mesterien, az úgynevezett USP-be. Vigyázat, nem UPS. Semmi köze a tévéhez. Ez a unique selling proposition rövidítése. Ez az, ami megkülönböztet téged másoktól. Pl. te vagy az az ember, aki a legtöbbet tud a világon a Rubik kocka értékesítés rejtelmeiről, ismered a divathullámokat, a célcsoportokat szerte a világon. Ráadásul extrovertált, céltudatos, maximalista ember vagy, aki remek értékesítője lehet egy Rubik kocka gyártó vállalatnak.

Ez két három mondat, vagy akár csak felsorolás, kerül a fejlécbe.

De asszem majd holnap folyatotm, mert nagyon elfáradtam, és sokat is írtam ma már.

Andy

Andy az angoltanárom. Ránézésre egy ötven és hatvan közötti, joviális, még lendületben lévő, de már pocakosodó pasas,divatosan rövidre nyírt ősz hajjal,konzervatív öltönynadrágban, vagy farmerban - amihez mindig inget vesz, soha nem pólót - és jól szabott zakóban.

Hátizsák és sportcipő

Mindezt egy fekete hátizsákkal teszi lazává, ami itt tök általános és megszokott látvány. Első ránézésre furcsának tűnik, ahogy a kösztümhöz is hülyén néz ki a futócipő a fényes harisnyás lábakon. De most, hogy én is inkább hátizsákba pakolok, kezdem megérteni miért van. Sok százezer ember jár be a Citybe vonattal, metróval dolgozni, nap mint nap. Nem úgy van mint otthon, hogy középvezetői szinttől felfelé már többnyire mindenki kocsival jár dolgozni, ha egy kicsit is messzebb lakik a munkahelyétől. Neeeem! Itt metróra, vonatra, vagy buszra szállnak. Az előbbi kettő gyors és hajszálpontos.

S mivel tömegközlekednek, ezért ennek megfeleően kényelmesen is öltöznek. Nem hajlandók meghúzódott háttal, féloldalt cipelni a laptopot, a kajás szatyrokat, iratokat, és nem próbálnak meg a tömegben, egy ujjal kapaszkodva, körömcipőben egyensúlyozni a buszon. Sportcipőt húznak, a körömcipőt pedig külön viszik a táskájukban.

Szóval Andy hátizsákot visel. Rénézésre egy átlagos brit hivatalnok, kicsit lazább kiadásban és jobb kedéllyel.

Sales guru

Valójában azonban ismert, és elismert sales guru, aki a világ minden táját bejárta. Dolgozott a legnagyobb alkoholos ital brandeknek, játékgyártóknak, és még millió más területen.

A 80-as években, amikor még a "Játékbolt" hálózat volt A játékforgalmazó Magyarországon, az ő feladta volt, hogy bevezesse az Én kicsi pónimat, a G.I. Joe figurákat és társait Magyarországon. Ennél is korábban ő vitte be az orosz piacra a prémium alkoholos ital márkákat, pl. a Johhny Walker Whisky-t.

Mint kiderült, nem 50-60, hanem majdnem 70 éves, ami döbbenetes a külsejéhez és a lendületéhez viszonyítva. Itthon egy hetven éves ember már gyakran lábra sem tud állni, ahogy a nagypapám sem tudott szegény. Andy viszont kisimult arccal, hátizsákkal, könyvekkel a hóna alatt rohangál, hétvégenként teniszezni jár, és bár utazni már nincs kedve, azt mondja abba belefáradt, de tanít, itt a nyelviskolában, és másutt MBA képzéseken is, így a mindenféle nemzetiségű diákkal a világ jön el őhozzá, anélkül, hogy neki el kéne utaznia.

Szóval tök jó fej, és nagyon örülök, hogy megismerhettem.

Veszélyes küldetés

Andy, az angoltanárom, időnként érdekes történetekkel tűzdeli meg az óráit.

Az egyik munkahelyén, a belépését követő napon odament hozzá egy férfi mérőszalaggal, és elkezdte felvenni a méreteit. Andy erre vidáman megkérdezte: Húú, de jó! Öltönyöket is kapok? Emberünk csak zavartan köhintett egyet, és azt motyogta, nem egészen.

Mint kiderült, a koporsójához vette fel a méreteket, ha netán abban kellene hazaszállíttatni őt az anyagországba. Nem mondta el, hogy melyik ország volt ez ahol dolgozott, de bejárta az egész világot Zimbawe-tól, Moszkváig.

Meséltem már róla? Na jó, egy másik bejegyzésben mesélek, mert nagyon kedvelem, és nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy ott lehetek az óráin.

Törött lábú sündisznócska


Angelina Jolie csak egy kicsivel kapott nagyobb helyet az esti napilapban, mint a törött lábú sündisznócska, Trifle, akit baleset ért, de szerencsére megtalálták, kórházba vitték, és három lábát begipszelték. Tud járni, csak kicsit bénán.

Angelina Jolie járt itt tegnap



Tegnap itt járt Angelina Jolie. Mármint nem nálam, a külvárosban. :-)
A Soho szívében, egy moziban volt a legújabb filmjének bemutatója. A rajongók itt is bolondok, többen 27 órát vártak rá. Pedig itt nem ritka, hogy felbukkan egy-egy világsztár. Az egyik barátnőm néhány évvel ezelőtt itt találkozott Hungh Grant-tel - csalódás volt, mert alacsony, és nyiszlett -, a másik pedig még aláírást is kapott a saját készítésű Stallone portréjára, magától Sylvester Stallone-tól. Hát, én nem álltam sorba. De ha nem Angelina jött volna, hanem a férje, akkor biztos én is tábort vertem volna a Leicester Square-en.

Gay locator a telefonokon

Londonban nyüzsögnek a homoszexuálisok. Néha már az a gyanúm, hogy többen vannak, mint a más neműre vágyók. Valószínűleg vonzza őket, hogy a londoniak rendkívül toleránsak - vagy inkább közönyösek -, és persze nyilván van benne egy jókora divathullám is.

Az okostelefonokra már feltehető a Gay Locator, aminek segítségével könnyebben megtalálják egymás a potenciális párok az éttermekben, a buszon, az iskolában vagy a pubokban. A minap egy televíziós talk-show műsorvezetője kereste meg élő adásban a közönség soraiban a lehetséges partnereit. Ez azért egy kicsit még az ittenieknek is erős volt.

2010. augusztus 15., vasárnap

Idióta angol kölykök és a supernanny

A brit társadalom betegségei erősen kiütköznek a gyerekeiken is. Azon kívül, hogy többnyire a legnagyobb jóindulattal sem lehetne szépnek nevezni őket, elképesztően idióták is.


Nem tehetnek róla, csak áldozatai a rendszernek - és sajánlom is őket - mégis ijesztő viselkedésformákat produkálnak. Olyat, hogy az embernek viszket a tenyere, hogy lekeverjen nekik egy akkora fülest, hogy csöngjön tőle a fülük egy hétig.

Henrik, a Termtud. Múzeumban dolgozó barátom mesélte, hogy az ajándékboltban gyakran előfordul, hogy a gyerekek olyan kezelhetetlen hisztériás rohamot kapnak, ha nem veszik meg nekik a százezredik kínai műanyag dinoszauruszt, hogy van, hogy a biztonsági őröknek kell lefogni és kivezetni őket.

A tévében van is egy erre épülő valóságshow, a Supernanny, aminek egyetlen részétől is kisebbfajta sokkot kaptam.


A Supernanny egy stílusos kiskosztümökbe bújtatott - sötétkékbe, vagy sötétlilába mint megbízható bástya - modern Mary Poppins, aki a kiskosztümjeivel és a sminkesével együtt beköltözik azokhoz a családokhoz, akik nem bírnak a pokolfajzat gyerekeikkel, és a kamerák előtt elmagyarázza, megtanítja nekik a gyereknevelés alapvetéseit, mint például azt, hogy gyerekeknek szabályokra, büntetésre, dícséretre, feladatokra, következetességre, következményekre, együtt töltött időre, és kimutatott szeretetre van szükségük.

Szóval Supernanny becsönget a házba, ahol az ötéves gyerek épp a hároméves testvérét gyepálja kegyetlenül, a tízéves az anyját veri, teljes lendülettel és könyörtelen durvasággal, anya védi magát, sikít, gyerek ököllel üti, mert nem kapott meg valamit, ami akart, apa éppen hazaér, ledobja a táskáját a fotelba, és leül az asztalhoz. Szó nélkül, látszatra közömbösen szemléli a mindennapos családi csetepatét.

Jön Supernanny, aki belejenti, hogy mostantól minden mésképp lesz, tetszik nem tetszik. Hetekig a családdal él az egész stáb. Ha a gyerek üvölt, Supernanny ott terem, és megmondja az anyjának vagy az apjának, hogy mit csináljon vele: állítsa sarokba, guggoljon le hozzá, és magyarázza el neki hogy ez nem elfogadható viselkedés, zárja el az X-boxát egy hétre stb.

A műsor maga, bevallom, lebilincselő, mert ahogy a valóságshowknál lenni szokott, alig hiszed el, hog ilyen létezik. Hogy egy értelmiségi apa annyira fáradt vagy közömbös legyen, hogy szó nélkül végignézi ahogy a tízéves, chipsektől bazi nagyra nőtt fia veri az anyját, vagy mérgében beveri a vitrin üvegét, esetleg fojtogatja a kishúgát! Elképesztő!

Ezek a gyerekek erőszakosak, nagyon-nagyon durvák, és szinte könyörtelenek, mert gyerekként nincsenek tisztában azzal, hogy a tetteiknek igenis lehetnek súlyos következményei.

Az pedig, hogy egy értelmiségi szülőpárnak meg kelljen tanítani olyan dolgokat, amelyekről azt gondolnád, hogy ösztönösen tudniuk kellene, az szinte hihetetlen.

És akkor még nem is gondoltunk bele abba, hogy micsoda cizellált földi pokol lehet a szülők párkapcsolata is, egy ilyen családban! Pl. hogyan tekinthet férfiként a férjére az a nő, akinek a férje elnézi, hogy a gyerek megveri őt?

Húúú! Borzongató, mint annyi minden más is itt, Angliában. Nem értem, mitől őrülnek meg az emberek egy olyan világban, ahol igazán jó dolguk lehetne. Megvan mindenük. A fizetésüket nem viszi el az adó, a rendőr udvarias, a vonaton a kaller pedig köszön és mosolyogva jó északát kíván, ha kései járattal utazol haza...

Mégis, mintha lappangó őrület hullámzana a jólét és az udvariasság köntöse alatt.

2010. augusztus 9., hétfő

Divatos pasasok


Ági, itt jön egy kis londoni divatkörkép, külön a te kedvedért. Nagyon jót tudnánk nevetni rajta, ha itt lennél. Mutatok néhány példát.

Ez a fiú Winston, 27 éves kutató. Nagyon érdeklődik az esztétika iránt általában, ami - úgy véli - az élete számos területén, így az öltözködésében is megjelenik.



Ő itt Johny. Szintén 27 éves, egy méret utáni szabóság vezetője, aki imádja a dizájner ruhákat, és a kényelmes, puha anyagú öltönyöket. Cipőválasztásban még szerintem nincsen a topon. Bár valami érthetetlen és megmagyarázhatatlan módon számtalan férfin látok vastag talpú, kimondottan ronda barna, sárgásbarna cipőt, fekekte, és szürke öltönyhöz viselve. Hogy milyen indíttatásból? Nem tudom.










Prince Cassius, 23 éves,divattervezőnek tanul. Egy olyan vonalát képviseli a londoni férfidivatnak, amin első pillanatban sikítva röhögtem (magamban). Elképesztően szűk - itt talán nem is látszik, hogy mennyire - testre tapadó, és kimondottan rövd szárú öltönynadrág, általában elütő színű zoknival és cipővel. Hátulról még akár azt is mondhatnánk, hogy jól néz ez ki a feszes fenekű, néger fiúkon. Na de előlről. Hát több, mint zavarba ejtő. Ráadásul elképzelni sem tudom, hogy hogy tudnak benne leülni. Van még néhány csemege a tarsolyomban, a masnijával egybeöntött gumicsizmától kezdve a körömcipőkhöz hordott titokzokniig. Mind nagyszerű darab!


Komolyan mondom, a legtöbb holmi az Oxford Streeten úgy néz ki, hogy ha utánam dobnák, sem hajolnék le érte.


És végre feltettem a folytatást.

Gyémántok

Most hogy hazautazott, megnéztem az ékszergyárat, aminek Vincenzo dolgozik.(Miluna) Basszus! Lehettem volna vele egy kicsit kedvesebb. Sosem voltam oda a nagyon csillogó ékszerekért, de ez a virágos gyémánt kollekció, azért levenne a lábamról, azt hiszem.

2010. augusztus 7., szombat

Az olasz pasi

Vincenzoval egy iskolába járunk. Tipikus délolasz pasi, széles gesztusokkal, és nem csekély önbizalommal.

Mint megtudtam, hobbiból borokkal kereskedik - Budapesten is -, főállásban pedig ékszerekkel. Iskola után meghívott néhányszor egy kávéra, a sulival szemben lévő kis olasz kávézóba, tegnap pedig elvitt a Covent Gardenbe.

Mókás volt. Bizonyos szempontból roppan kellemes társaság, mert az a fajta férfi, akire nyugodtan rábízhatja magát az ember, és nincs más dolga, mint menni utána, mint egy birka. Szinte egyáltalán nem tud angolul, de ez egy cseppet sem zavarja abban, hogy bárkihez odamenjen és kérdezősködjön.

Szóval városi sétához remek útitárs, mert én nagyon szeretek birka lenni. Útálom, ha nekem kell figyelnem, hogy merre van az arra.

Úgyhogy elfogadtam a meghívást, és elsétáltam vele a piacra. Útközben kétszer megálltunk megbámulni egy-egy elhaladó Lamborghinit, és legalább 5 kirakat előtt gyökeret vertünk egy fél órára, mert Vincenzót az autók mellett az öltönyök is nagyon érdekelték. Ahogy haladtunk a Soho felé, sorra megbámultuk, és véleményeztük a híres tervezők Boss, Armani, és a többiek kirakatait.

Eddig az hittem csak meleg férfiakkal lehet kirakatokat és ruhákat nézegetni, de most rájöttem, hogy a heteroszexuális olaszokkal is.

Vincenzo holnap hajnalban hazarepül, amit azért annyira nem bánok, mert jó fej ugyan, de most már azért szeretném másvalakivel is tölteni az óraközi szüneteimet.

Különben sem az esetem. Csúnyán kopaszodik. Szerintem a fejtető közepén ritkuló haj, pláne ha fekete, csak úgy néz ki normálisan, ha nagyon-nagyon rövidre, vagy tövig levágják. Ő nem vágta le. Pedig jól tenné.

Hat tonnás lófej London szívében


Csak tegnap jöttem rá, hogy amit minden nap látok az iskola felé menet, az egy óriási, levágott lófej!

Tavaly a londoniak helyreállították a Marble Arch-ot teljes pompájában. Ennek keretében rendbehozták a szökőkutakat, és felállítottak egy hat tonnás lófejet a nevezetes helyen. A szobor olyan óriási és megdöbbentő, hogy napokig nem jöttem rá, mit is látok valójában, amikor elmegyek mellette. Brutális. A nyaka közelről cikcakkos, mintha le lenne tépve.

Állítólag eredetileg is ott volt, de nekem nem a brit történelem viharai és győzelmei, hanem a Keresztapa ágyba szervírozott levágott lófeje jut róla eszembe. Brrrrr.

És ami még klasszabb, hogy a helyreállításhoz szükséges több mint kétmillió fontot az önkormányzat, a londoni BKV, és a közelben lévő bevásárlóutca üzleteit birtokló vállalat dobta össze.






2010. augusztus 2., hétfő

Bilincs a király autóján

Csak szórakoztatásul, feltöltök egy kis kóstolót a londoni hírekből. Esténként a buszon vagy a vonaton mindig megpróbálom átfutni a város ingyenes napilapját, az állomásokon osztogatott Evening Standardet.


A minap például egész London azon röhögött, hogy a közterületfelügyelők kerékbilincset raktak a katari király autójára az Oxford Streeten. Ez a londoni Váci utca, ahol a király arra vetemedett, hogy leparkolt a saját áruháza, a Harrods előtt. A britek pedig a maguk végtelenségig korrekt, szabálykövető módján megbilincselték, mert tiltott helyen parkolni itt még a királynak sem szabad. :-)



A két méregdrága autót, egy Lamborghinit és egy Koenigsegg-et - hogy lehet egy kocsit Königseggnek hívni :-) - annak rendje és módja szerint ellátták bilinccsel, majd elhelyezték rajta a büntetőcédulát.



Gondolom közben lázasan fotózták magukat a telefonjukkal, mert mégsem egy mindennapi élmény bilincset tenni a világ legdrágább autójára. Az esti lapokban már benne volt a sztori fényképestől, és egész London ezen röhögött a metrón hazafelé.

Lip sevice

Duma, rizsa, bullshit - jól csomagolva angolul lip service.

A suliban rengeteg, tényleg rengeteg remek, ízes, és rettentően izgalmas kifejezést tanulunk, ami nincs benne a szokásos szótárakban, és amiket sosem hallok WWF-es partnerektől.

Ilyen pl. a lip service. A vállalatok CSR jelentésével kapcsolatban tanultuk, ami itt is többnyire csak üres duma. Erre mondják azt az angolok, hogy lip service. Valami, ami mögött nincsenek valós tettek.

"Lip service continue to be paid to resolving regional conflicts, but there is no sense of urgency." Henry Kissinger

Day and Night




A Toy Story feledhető, de a Pixar Studió Day and Night animációs kisfilmje, nagyon jó. :-)
Sajna a teljes filmet nem találtam meg, csak a trailert.



Wimbledoni mozikaland

Moziba vittem a hatéves kissrácot, Olivért vasárnap. Az anyja óvatlanul megígérte neki a kalandot amiért jó kisfiú volt, és segített. Reméltük hogy elfelejti másnapra, de nem! Korán reggel izgatottan ébredt, és teljesen fel volt pörögve, hogy mikor indulhat a moziba. A gond csak az volt, hogy senki nem ért rá elvinni. Mit tehettem, persze felajánlottam, hogy OK, én elmegyek vele. Csahogy én még a mozizásnál egyszerűbb szituációkban is nehezen boldogulok itt.

Az első megpróbáltatás a vasútállomáson ért. Meg kellett találnom melyik vágányról megy az a hülye vonat Wimbledonba, miközben a kezemen csimpaszkodva a kiskölyök egyfolytában szövegelt, annyira izgatott volt, hogy micsoda kaland vár rá. Vonatra fel, Wimbledonban le. Aztán ki kellett jutnom vele valahogy az állomásról.

A kiléptetőkapuknál hozzá kell érinteni az elektronikus pénztárcádra töltött jegyet vagy bérletet az érzékelőhöz, akkor kinyílik a kapu és kienged. Ilyen kisgyereknek viszont nem kell jegy, ezért vele csak a gyerekeseknek fenntartott szélesebb kapun lehet kimenni. Nem találtam a kaput. Fél óráig rángattam ide-oda, mögöttem sor, mindenhonnan vissza kellett fordulnunk. Halál ciki volt.

A következő akadály a mozijegy megszerzése. Előre neten lehet megvenni. A helyszínen csak bemutatod a bankkártyát, kiadják a jegyet + a 3D-hez szükséges szemüveget. Nem találtam a pénztárt, mert 20 perccel az előadás kezdete előtt még nem volt nyitva, a leengedett rácsok mögött pedig nem látszott, hogy hol van. Rohangáltam a pattogatott kukoricástól a szemüvegosztóig, hogy hol kapom meg a jegyet.

Utána rossz moziterembe mentünk, mert ami ki volt írva, abban öt perccel a kezdés előtt még nem ült senki, tök üres volt, gondoltam rossz a kiírás. Bementem a mellette lévőbe, ahol valami filmbemutató volt, és elég furcsán néztek rám, ahogy beléptem a még mindig izgatottan szövegelő gyerekkel.

Később persze rájöttem miért késtek a nézők. A film előtt nem 5-10 perc, hanem fél óra reklám van. Ezt a helyiek már rutinosan kihagyják. Én véginézettem Olivérrel. És a tetejébe a végén még el is bőgtem magam, amikor a a Toy Story hőseit elajándékozta a gazdája, mert már felnőtt, és nem kellettek neki ezek a dedós játékok. Szegény játékok.

Még jó hogy rajtam volt az a hatalmas, röhejes 3 D szemüveg...

Sit back and smile


Közkívánatra megpróbálok néhány mondatot blogra tölteni a londoni kalandjaimról. Sok-sok inspiráló, érdekes, kimerítő, vagy épp megdöbbentő kaland és benyomás ér nap mint nap ebben az iszonyatosan nyüzsgő metropoliszban.

Az egyik amit nagyon élvezek, azok a szórakoztató reklámok, hirdetések és kampányok. A képen az egyik kedvenc buszmatricám. Amikor bevezették a kamerákat a vandalizmus megelőzésére, teleragasztották szmájlikkal a piros emeletes buszok belsejét.

Ebben a pillanatban is figyelünk. So just sit back and smile. :-)